Mateusz Kłosowski

Collegium Maius, pokój nr 216

e-mail: mateusz.klosowski@amu.edu.pl

Biogram

Absolwent filologii polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w ramach której ukończył specjalność artystyczno-literacką oraz estetyczną. Doktorant prof. dr hab. Anny Krajewskiej w Zakładzie Estetyki Literackiej, pod patronatem której przygotował także pracę magisterską poświęconą powidokom wiersza w twórczości Bolesława Leśmiana (obroniona z wyróżnieniem, nagrodzona w Wydziałowym Konkursie Prac Magisterskich, a fragmenty zostały przedrukowane w „Przestrzeniach Teorii”). W przygotowywanej rozprawie doktorskiej – również poświęconej dorobkowi autora Łąki – wprowadza na scenę estetyki literackiej takie kategorie jak prześwit, światłocień, pogłos i echo. Aktywnie współpracował z Kołami Naukowymi (m.in. Estetyki Literackiej, Filozoficzno-Literackim Dikranoi, Syntezatorów Sztuk, Hermeneutycznym), a jego teksty do druku przyjął „Pamiętnik Literacki”. Studiuje także filozofię, interesuje się psychologią, filmoznawstwem i historią sztuki, a w wolnych chwilach uczestniczy w koncertach, spektaklach czy wernisażach, a także chętnie podróżuje, poznając (za Herbertem) „inne narody inne języki inne cierpienia”.

Spis publikacji

Artykuły w czasopismach

Powidoki wiersza. Eksperyment lektury poezji Bolesława Leśmiana, „Przestrzenie Teorii” 2018, nr 29, s. 179-213.

„Odkrywam świat jaki jest, prawdziwy”. Przemierzając peryferie (świata) Czesława Miłosza, „Świat i Słowo” 2021, nr 36, s. 307-317.

W prześwitach poezji i filozofii, czyli tam, gdzie spotykają się Leśmian i Heidegger, „Przestrzenie Teorii” 2021, nr 35, s. 199-216.
„Krucha piana”, porcelana. O wierszu Czesława Miłosza, „Pamiętnik Literacki” 2021, vol. CXII, nr 4, s. 165-184.

Rozdziały w monografiach

Archeologia pamięci. Agnieszki Osieckiej postscriptum do Brunona Schulza, w: Ścieżki interpretacji. Szkice nie tylko o poezji pod red. J. Grądziel-Wójcik i A. Kwiatkowskiej, Poznań 2017, s. 69-80.