Książka jubileuszowa ESTETYCZNE IMPRESJE. POWTÓRZENIA – POWROTY – PERSPEKTYWY

Profesor Annie Krajewskiej
z wdzięcznością za objaśnianie świata przez dramatyczną matrycę,
za splątywanie i rozplątywanie estetyczne pojęć,
za odkrywanie performatywnego wymiaru teorii, sztuki i życia,
za kreślenie antybinarnego obrazu świata,
za dramatyzację naukowego dyskursu,
za uruchomienie dramaturgicznego potencjału słów i pojęć

Uczniowie i przyjaciele

Miło nam poinformować, że ukazała się właśnie książka jubileuszowa dedykowana prof. dr hab. Annie Krajewskiej, przygotowana przez pracowników naszego Zakładu. Postanowiliśmy uczcić naszą mentorkę, twórczynię oraz wieloletnią kierownik naszego Zakładu Estetyki Literackiej, która z końcem tego roku zyskuje status profesora seniora.

Do publikacji zaprosiliśmy badaczy zarówno z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jak i z najróżniejszych ośrodków akademickich z całej Polski. W ten sposób powstał tom liczący dwadzieścia dwa artykuły naukowe – z zakresu: literaturoznawstwa, językoznawstwa, dramatoznawstwa, teatrologii, filmoznawstwa, medioznawstwa, kulturoznawstwa, historii sztuki – ofiarowane profesor Annie Krajewskiej przez uczniów, współpracowników i przyjaciół.

Słowo estetyka jest tu kluczowe, bowiem Jubilatka stworzyła od podstaw ośrodek badań nad estetyką literacką, a następnie rozszerzyła badania na teatr, sztukę czy szeroko pojęte teksty i zjawiska kultury. Z kolei słowo impresje wskazuje na subiektywne nawiązania badaczy z różnych dyscyplin do estetycznych zagadnień będących przedmiotem namysłu Jubilatki. Teksty napisane na tę okazję przez badaczy są świadectwem tego, jak szeroki i wieloaspektowy jest wpływ estetycznych przemyśleń Pani Profesor na współczesną humanistykę.

Zapraszamy do lektury!