Amorficzne kategorie estetyczne jako praktyki twórcze i poznawcze

Miło nam poinformować, że właśnie ukazała się publikacja naszej pracowniczki dr Moniki Błaszczak-Stachowiak zatytułowana Amorficzne kategorie estetyczne jako praktyki twórcze i poznawcze, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 2024.  Dostępna jest zarówno w wersji drukowanej, jak i elektronicznej.

https://press.amu.edu.pl/pl/amorficzne-kategorie-estetyczne-jako-praktyki-tworcze-i-poznawcze.html

https://press.amu.edu.pl/pl/amorficzne-kategorie-estetyczne-jako-praktyki-tworcze-i-poznawcze-pdf.html

Gratulujemy!

Białostocka konferencja wokół zagadnienia krajobrazu

W czerwcu prof. UAM dr hab. Irena Górska i prof. UAM dr hab. Ewa Szkudlarek odwiedziły Białystok, gdzie w dniach 13-14 czerwca 2024 miała miejsce XIV Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu „Przestrzeń jako kategoria poetyki” pod hasłem „Krajobraz w tekstach kultury”.  Spotkanie naukowe zorganizowała Pracownia Teorii i Antropologii Literatury, Katedra Modernizmu Europejskiego i Badań Kulturowych Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku. Prof. UAM dr hab. Irena Górska wygłosiła referat zatytułowany Podróż bez końca. O doświadczeniu krajobrazu Marka Zagańczyka, a prof. UAM dr hab. Ewa Szkudlarek zaprezentowała w formie zdalnej wystąpienie pod tytułem Pejzaże akwatyczne Witkacego. 

https://filologia.uwb.edu.pl/aktualnosci/xiv-ogolnopolska-konferencja-naukowa-z-cyklu-przestrzen-jako-kategoria-poetyki-pod-haslem-krajobraz-w-tekstach-kultury-1236.html

Kolejna odsłona Zakopiańskich konferencji

W maju nasze badaczki prof. UAM dr hab. Irena Górska i dr Monika Błaszczak-Stachowiak wzięły udział w kolejnym spotkaniu naukowym, tym razem w cyklicznej zakopiańskiej konferencji estetycznej zatytułowanej w tym roku Żywioły życia w sztuce, filozofii, estetyce. Perspektywy nowoczesnego holizmu w dniach 19-22 maja 2024. Od wielu lat ta Ogólnopolska Konferencja Naukowa organizowana jest przez Katedrę Estetyki i Filozofii Kultury Instytutu Filozofii Wydziału Filozofii i Socjologii UMCS w Lublinie. Oprócz obrad – wystąpień i dyskusji – co roku ma miejsce spotkanie w Teatrze im. Stanisława Ignacego Witkiewicza (ul. Chramcówki 15) obejmujące spektakl, rozmowę z dyrektorem i artystami teatru oraz promocję książki pokonferencyjnej z poprzedniej edycji. Tym razem zaprezentowana została O!PERETKA, wg Witolda Gombrowicza, w reżyserii Andrzej St. Dziuka.

W tym roku prof. UAM dr hab. Irena Górska wygłosiła referat zatytułowany Wokół „innobytów”. Wybrane wątki humanistyki nieantropocentrycznej w poezji Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta, a dr Monika Błaszczak-Stachowiak zaprezentowała wystąpienie pod tytułem Posthumanizm „Kici Koci” – ekokrytyczne spojrzenie „w” i „na” literaturę dziecięcą

Obie badaczki wybrały się także kolejny raz na kwerendę w oddziałach Muzeum Tatrzańskiego. W zeszłym roku odwiedziły Galerię Sztuki w willi Oksza i Galerię Władysława Hasiora, w tym Muzeum Kornela Makuszyńskiego i główny gmach Muzeum Tatrzańskiego.

Ogólnopolskie Warsztaty Estetyczne w Gdańsku

Dwie nasze badaczki – prof. UAM dr hab. Irena Górska i dr Monika Błaszczak-Stachowiak wzięły udział w Ogólnopolskich Warsztatach Estetycznych Wokół doświadczenia estetycznego organizowanych przez Zakład Estetyki i Filozofii Kultury Instytutu Filozofii Uniwersytetu Gdańskiego, będących kontynuacją organizowanych wcześniej przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika i Uniwersytet Warszawski Toruńsko-Warszawskich Warsztatów Estetycznych. Warsztaty odbyły się w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Gdańskiego w dniach 19-20 kwietnia 2024 r. Obie badaczki zaprezentowały swoje wystąpienia: prof. UAM dr hab. Irena Górska Na dnie oka. Wojciecha Nowickiego doświadczenie fotografii i dr Monika Błaszczak-Stachowiak Liberackie doświadczenie estetyczne – na przykładzie twórczości Radosława Nowakowskiego oraz wzięły udział w dyskusjach plenerowych.

Wyjątkowa Rada Wydziału

 

Ostatnia w minionym roku kalendarzowym Rada Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej, która odbyła się 14 grudnia, miała szczególnie uroczysty charakter.  Panie Profesor z naszego Zakładu: nasza wieloletnia kierownik Zakładu Estetyki Literackiej, prof. zw. dr hab. Anna Krajewska i prof. UAM dr hab. Aleksandra Kosicka-Pajewska świętowały uzyskanie statusu profesora seniora i tym samym przejście na emeryturę. Choć warto dodać, że to jedynie emerytura dydaktyczna, bo naukowo obie Panie Profesor mają jeszcze swoje plany i aktywności, które będą dalej realizowały.

Słowa uznania i podziękowania za współtworzenie poznańskiej polonistyki przez wiele długich lat skierował do obu Jubilatek najpierw Dziekan Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej prof. dr hab. Tomasz Mizerkiewicz w towarzystwie prodziekanów, następnie pani Dyrektor Instytutu Filologii Polskiej prof. UAM dr hab. Elżbieta Winiecka wraz z dwojgiem wicedyrektorów. Oprócz laudacji, były też bukiety kwiatów, piękne lampiony i pamiątkowe figurki Collegium Maius.  Obie Panie Profesor zabrały głos i podsumowały swoją wieloletnią pracę badawczą i dydaktyczną na naszym wydziale.

Na koniec dr Monika Błaszczak-Stachowiak wręczyła każdej z Jubilatek kwiaty i skierowała słowa podziękowania w imieniu swoim oraz wszystkich pracowników i współpracowników Zakładu Estetyki Literackiej.

Dziękujemy!

 

Książka jubileuszowa ESTETYCZNE IMPRESJE. POWTÓRZENIA – POWROTY – PERSPEKTYWY

Profesor Annie Krajewskiej
z wdzięcznością za objaśnianie świata przez dramatyczną matrycę,
za splątywanie i rozplątywanie estetyczne pojęć,
za odkrywanie performatywnego wymiaru teorii, sztuki i życia,
za kreślenie antybinarnego obrazu świata,
za dramatyzację naukowego dyskursu,
za uruchomienie dramaturgicznego potencjału słów i pojęć

Uczniowie i przyjaciele

 

Miło nam poinformować, że ukazała się właśnie książka jubileuszowa dedykowana prof. dr hab. Annie Krajewskiej, przygotowana przez pracowników naszego Zakładu. Postanowiliśmy uczcić naszą mentorkę, twórczynię oraz wieloletnią kierownik naszego Zakładu Estetyki Literackiej, która z końcem tego roku zyskuje status profesora seniora.

Do publikacji zaprosiliśmy badaczy zarówno z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jak i z najróżniejszych ośrodków akademickich z całej Polski. W ten sposób powstał tom liczący dwadzieścia dwa artykuły naukowe – z zakresu: literaturoznawstwa, językoznawstwa, dramatoznawstwa, teatrologii, filmoznawstwa, medioznawstwa, kulturoznawstwa, historii sztuki – ofiarowane profesor Annie Krajewskiej przez uczniów, współpracowników i przyjaciół.

Słowo estetyka jest tu kluczowe, bowiem Jubilatka stworzyła od podstaw ośrodek badań nad estetyką literacką, a następnie rozszerzyła badania na teatr, sztukę czy szeroko pojęte teksty i zjawiska kultury. Z kolei słowo impresje wskazuje na subiektywne nawiązania badaczy z różnych dyscyplin do estetycznych zagadnień będących przedmiotem namysłu Jubilatki. Teksty napisane na tę okazję przez badaczy są świadectwem tego, jak szeroki i wieloaspektowy jest wpływ estetycznych przemyśleń Pani Profesor na współczesną humanistykę.

Zapraszamy do lektury!

https://press.amu.edu.pl/pl/estetyczne-impresje-powtorzenia-powroty-perspektywy-pdf.html